За статистикою, 25% ДТП трапляються через втому та сонливість водія. Особливо небезпечний такий фізіологічний стан під час тривалих або нічних поїздок: після 4-годинного безперервного перебування за кермом реакція водія знижується вдвічі, після 8-годинного – у 6 разів. Тому важливо не пропустити симптоми, коли ви починаєте засинати за кермом.
Як розпізнати сонливий стан?
Є критичні маркери, що 100% свідчать про готовність вашого мозку поринути в сон. Як не заснути за кермом і на що звертати увагу, коли ви відчуваєте нездоланне бажання заснути тут і зараз:
- Повіки стали важчими, кліпання очима помітним (у нормальному стані людина не відчуває, коли моргає), подразнення в очах (наче піску насипали).
- Ви дедалі частіше позіхаєте, руки стали важчими, починаєте вовтузитися на сидінні, мимоволі відпускаєте педаль газу.
- Не пам’ятаєте, яким був останній дорожній знак. З’явилися «бігаючі стовпчики», уповільненим чи уривчастим став «рух» дорожніх знаків і зустрічних автомобілів.
- Ви не можете сконцентруватися – виконати подумки прості арифметичні дії буде нелегко, що говорять по радіо, не зовсім зрозуміло.
Щойно ви усвідомили, що ваш стан погіршується, терміново зупиніться для відпочинку, зробіть прості фізичні вправи, вмийтеся прохолодною водою чи витріть обличчя вологим рушником, серветкою.
Варто також розуміти, що на ваш стан може впливати й чинники, що мали місце напередодні поїздки:
- фізична втома;
- тривале недосипання чи розлад сну;
- приймання деяких медпрепаратів;
- захворювання органів дихання.
До групи ризику належать і ті, хто сідає за кермо після нічних змін або надто тривалого робочого часу.
Поради, як не заснути за кермом і залишатися бадьорим
Досвідчені водії знають, як не заснути за кермом автомобіля та що допоможе зберегти бадьорість у дорозі. Насамперед уникненню негативних наслідків сонливості сприяє:
- активне спілкування з пасажиром і його можливість контролювати стан водія;
- гучна енергійна музика в салоні та власний спів, який змушує легені працювати активніше – у кров надходить більше кисню, організм «прокидається».
За можливості варто спланувати маршрут так, аби не їхати поночі. Проте, якщо поїздку не вдається перенести, краще за все звернутися до компанії Payless, де доступна оренда автомобілів з водієм.
Отже, як водієві зберегти уважність і концентрацію та як не заснути за кермом – 6 робочих порад від досвідчених драйверів:
- Добре виспіться перед поїздкою – не менше 7 годин поспіль.
- Тримайте салон у прохолоді – це бадьорить.
- Не нехтуйте електронними помічниками в контролі за втомою водія: звичайний таймер безперервного руху автівки, що зазвичай налаштований на 2-3 години, система, що відстежує рядність руху машини та вихиляння в межах своєї смуги.
- Змініть швидкість руху – зміна навколишньої ситуації активізує мозок.
- Пийте тонізуючі чи енергетичні прохолодні напої, перекусіть чимось хрумким – яблуками, горіхами, сухариками, снеками.
- Зніміть взуття та шкарпетки, активізуйте акупунктурні точки на ступнях ніг, зробивши невеликий масаж. Декому допомагає масаж мочок вух і повік. Можна вийти з машини та походити босоніж по траві.
До речі, цікавим є дослідження шведських фізіологів, які встановили, що рідна мова під час автоподорожі заколисує, а вивчення іноземної – стимулює роботу мозку.
Фахівці компанії Payless допоможуть вам взяти авто в оренду Київ. У нас найбільший вибір машин за класом і маркою. Прокат авто Дніпро працює за стандартами американського сервісу: оптимальна ціна, опція зменшення суми депозиту, економічно вигідні марки машин.