Харків під тінню війни: випробування, вольовий дух і спротив
22.01.2024
Харків під тінню війни: випробування, вольовий дух і спротив

Сьогодні Харків, понівечений війною, навіює спогади з фільмів про кінець світу, де люди намагаються виживати у складних умовах і збудувати нове життя поміж руїн будинків. Харків в умовах війни та до подій 24 лютого 2022 року – це два різні міста. В перші місяці повномасштабного вторгнення з Харкова виїхали 600 тис. чол. Навесні 2022 року в місті постійно проживали 300 тисяч людей, котрі щодня ховалися від обстрілів у бомбосховищах.

Як живе Харків під час війни?

Внаслідок ворожих атак у місті станом на кінець 2023 року зруйновано 5 тисяч будинків. Близько 10% цих будівель не підлягають відновленню. За попередніми даними 150 тисяч людей більше не мають даху над головою, а загальні збитки оцінюють у 9,5 млрд доларів. Проте, сьогодні Харків та його відважні мешканці не здаються та повертаються у свої домівки, відкривають новий бізнес, допомагають у відновленні рідного краю.

Північна Салтівка є одним із найбільших районів міста, де до ворожого вторгнення проживали сотні тисяч людей. Сьогодні це місце нагадує згарище. Для порятунку мешканців були використані всі можливі способи: евакуаційні потяги, автобуси, оренда автомобілів, а також допомога волонтерів.

На випадок повторного блекауту в місті готові одночасно запрацювати понад 1,1 тис. пунктів незламності. Це магазини, АЗС, заклади громадського харчування та школи.

Захопливі історичні пам'ятки Харкова

Майдан свободи є одним із найбільших у Європі (6 місце) та світі (12 місце) й займає площу близько 12 га. З нього відкривається чудовий краєвид на перший у радянському союзі хмарочос і Національний університет ім. В. Н. Каразіна. У 2005 році в місті було встановлено пам'ятник героям роману «12 стільців» біля входу іменитого ресторану. Сьогодні прихильники творчості Ільфа та Петрова захоплено фотографуються на фоні статуї Остапа Бендери, Іполіта Вороб’янинова чи Елочки-людоїдки.

Проте, визначні місця Харкова – це ще й про собори. Благовіщенський храм є однією з найстаріших споруд, яка бачила народження міста. Висота головної дзвіниці складає 80 метрів, що робить собор чи не найвищою будівлею. Храм виконаний у вишуканому візантійському стилі. Крім цього собору, є ще й такі популярні історичні пам'ятки Харкова:

  • Собор Успіння Пресвятої Богоматері;
  • Католицький кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії;
  • Озерянська церква.

Експозиція галереї «Бузок» пропонує ознайомитися не тільки з полотнами відомих художників, але й фотографіями, витворами декоративно-ужиткового мистецтва, рідкісними ляльками ручної роботи й багатьма іншими.

Пам'ятки Харкова – це не лише архітектура, а й цікаві культурно-розважальні місця. Наразі є понад 20 спеціальних музеїв. Відвідати швидко всі дуже важко, адже вони розкидані в різних частинах міста, тому прокат авто в Харкові буде чудовим рішенням.

У місті є незвичайний музей, експозиція якого повністю присвячена каві. Тут можна дізнатися все про походження кави, особливості вирощування кавового зерна, різновиди та ставлення до цього напою різних народів світу в різні часи.